Идеологическая и воспитательная работа

ЗАГАРУЛЬСКІ ЭДУАРД МІХАЙЛАВІЧ

Загорульский Эдуард Михайловичдэкан гістарычнага факультэта
ў 1986—1991 гг.

Нарадзіўся ў 1928 г. у г. Тула. Скончыў гістарычны факультэт МДУ (1953) і аспірантуру Аддзела археалогіі Інстытута гісторыі АН БССР (1957). Кандыдат гістарычных навук (1963), доктар гістарычных навук (1984), прафесар (1986). Э. М. Загарульскі працуе на гістарычным факультэце БДУ з 1962 г., займаючы паслядоўна пасады ад выкладчыка да прафесара. У 1973 г. па яго ініцыятыве адкрыта кафедра археалогіі, этнаграфіі і дапаможных гістарычных дысцыплін, якую ён узначальваў на працягу 24 гадоў. У 1986—1991 гг. — дэкан гістарычнага факультэта. Яго навуковыя інтарэсы звязаны з вывучэннем праблем ранняга феадалізму і распрацоўкай уласнай канцэпцыі паходжання і ранняй гісторыі славян. Аўтарытэт і ўдзячнасць вучонаму прынеслі раскопкі дзяцінца старажытнага Мінска, вынікі якіх падведзены ў фундаментальнай працы «Возникновение Минска» (1982), і даследаванне раннефеадальнага замка Вішчын, дзе выяўлены унікальны па сваім складзе скарб старажытнарускіх срэбных упрыгожванняў і плацёжных грывен-зліткаў. Э. М. Загарульскі прымаў актыўны ўдзел у напісанні шэрага абагульняючых прац. Ён — адзін з аўтараў «Истории Белорусской ССР» (1961), «Гісторыі Беларускай ССР» (1972), «Гісторыі сялянства Беларусі» (1997). Яго падручнік «Археология Белоруссии» (1965) да цяперашняга часу застаецца базавым для распрацоўкі лекцыйных курсаў і падрыхтоўкі дыпламаваных спецыялістаў. Э. М. Загарульскі — аўтар вучэбных дапаможнікаў для вышэйшай школы «Заходняя Русь IX—XIII ст.» (1998). Ён таксама быў ініцыятарам, рэдактарам і адным з выканаўцаў першага вучэбнага дапаможніка «Историческое краеведение Белоруссии» (1980). Акрамя таго ім напісаны шэраг раздзелаў падручніка для ВНУ «История БССР» (1981). Па падручніках Э. М. Загарульскага займаліся і займаюцца вучні сярэдніх школ. Ён — адзін з аўтараў «Истории БССР» (1989), а з 1998 г. па аўтарскім падручніку «Гісторыя Беларусі» займаюцца вучні 5 і 6-х класаў. Эдуард Міхайлавіч з’яўляецца аўтарам 9 манаграфічных прац і каля 100 навуковых і энцыклапедычных артыкулаў. Э. М. Загарульскі — сапраўдны член Беларускай акадэміі адукацыі (1996). За заслугі ў галіне навукова-педагагічнай дзейнасці ўзнагароджаны нагрудным знакам Міністэрства вышэйшай адукацыі СССР «За выдатныя поспехі ў працы», Ганаровай граматай Савета Міністраў Рэспублікі Беларусь. У 1996 г. яму прысуджана ганаровае званне «Заслужаны работнік адукацыі Рэспублікі Беларусь».

br   brsmmgi   mr   fpb   szh   GK

105konst   logo1 RUS

График работы: