Идеологическая и воспитательная работа

2016 г.

Приглашаем принять участие в работе III международной научной конференции «Проблемы войны и мира в свете всемирно-исторического опыта», которая пройдёт на базе исторического факультета Псковского государственного университета 20 – 22 октября 2016 г. по адресу: г. Псков, ул. Леона Поземского, д. 6.

К обсуждению предлагаются следующие проблемы:
- история военного дела;
- война и мир в правовом контексте, проблема «справедливой» и «несправедливой» войны;
- юридическая и дипломатическая практика разрешения военных конфликтов;
- проблемы международной безопасности;
- образ врага в истории международных конфликтов;
- человек на войне;
- проблема войны и мира в духовной культуре и исторической памяти.

Кафедра гісторыі Беларусі старажытнага часу і сярэдніх вякоў, Гістарычны факультэт Беларускага дзяржаўнага ўніверсітэта запрашаюць прыняць удзел у Круглым стале «Асоба і Гісторыя (да 100-годдзя нараджэння Лаўрэнція Сямёнавіча Абэцэдарскага)», які адбудзецца на кафедры гісторыі Беларусі старажытнага часу і сярэдніх вякоў 13 кастрычніка 2016 г. пачатак а 10 гадзіне.

Падчас правядзення Круглага стала будуць абмеркаваны наступныя пытанні:
- асоба Л.С. Абэцэдарскага ў савецкай гістарычнай навуцы Беларусі;
- станаўленне кафедры гісторыі Беларусі і персаналіі яе супрацоўнікаў у ХХ ст.;
- беларуская савецкая гістарыяграфія ў адлюстраванні грамадскай пазіцыі і ідэалогіі;
- гістарыяграфія гісторыі Беларусі ў другой палове ХХ ст.

Да ўдзелу запрашаюцца выкладчыкі і навуковыя супрацоўнікі факультэта і іншых навуковых і навучальных установаў, аспіранты, магістранты і студэнты розных спецыяльнасцяў, усе цікаўныя гісторыяй і гістарыяграфіяй Беларусі, станаўленнем і развіццём кафедр і гістарычнага факультэта БДУ.

Заяўкі з ўказаннем кантактных дадзеных, наймення структурнага падраздзялення і тэмы паведамлення дасылайце на адрас электроннай пошты: Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в вашем браузере должен быть включен Javascript. Адказны за правядзенне – кандыдат гістарычных навук, дацэнт Любы Андрэй Уладзіміравіч.

Нацыянальная Акадэмія навук Беларусі, Пасольства Італьянскай Рэспублікі ў Рэспубліцы Беларусь 12-13 кастрычніка 2016 года праводзяць Міжнародную навуковую канферэнцыю "Беларуска-італьянскае культурнае ўзаемадзеянне і праблемы захавання нацыянальнай ідэнтычнасці: гістарычны вопыт і сучасныя праблемы".

Праблемнае поле канферэнцыі:
- рэцэпцыя эстэтыкі італьянскага мастацтва і літаратуры ў Беларусі, Польшчы, Літве: праблемы параўнальна-гістарычнай тыпалогіі;
- беларуска-італьянскія моўна-культурныя сувязі ў еўрапейскай камунікатыўнай прасторы: мінулае, сучаснасць, будучыня;
- тыпалогія мастацкай рэфлексіі ў беларускай і італьянскай літаратурах;
- нацыянальная мова і літаратурная класіка як асновы гуманістычнай сістэмы адукацыі ў сучасным свеце: італьянскі і беларускі вопыт;
- творчая спадчына італьянскіх мастакоў і архітэктараў у Беларусі;
- спадчына італьянскага гуманізму ў гістарычных лёсах славянскіх народаў

br   brsmmgi   mr   fpb   szh   GK

105konst   logo1 RUS

BM 2024