Архив номеров

titul

Электронны навуковы часопіс SCRIPTORIUM: гісторыя старажытнага свету і сярэдніх вякоў / № 2 (6). – Мінск: БДУ, 2010.

Часопіс SCRIPTORIUM: гісторыя старажытнага свету і сярэдніх вякоў - гэта электроннае навуковае перыядычнае выданне, якое арыентавана ў першую чаргу на тых, хто цікавіцца гісторыяй Старажытнага Ўсходу, Антычнасці ці Сярэднявечча. Студэнтам-гісторыкам ён будзе цікавы пры разглядзе тэм па-за межамі універсітэцкіх курсаў, школьнікам старэйшых класаў і выкладчыкам - пры падрыхтоўцы і арганізацыі факультатыўных заняткаў.

АД РЭДАКТАРА

1. ГІСТАРЫЧНЫЯ ДАСЛЕДВАННІ:
Аляксандра Валодзіна
Італьянская галіна вальдэнсаў у канцы ХІІ – І ½ ХІІІ стагоддзяў

Антон Ковалёв
Убийство Андрея Боголюбского и его освещение в памятниках летописания

Алексей Козленко
История и современность испанской эпиграфики

Юлия Кухарчик
Административное устройство державы Ахеменидов

Михаил Сычёв
Соотношение полномочий басилеев и остальных органов власти в Элладе на рубеже Архаического и Гомеровского периодов

Елена Тихонова
Следы поэтических формул в древневерхненемецких и средневерхненемецких памятниках

2. ГІСТАРЫЧНЫЯ КРЫНІЦЫ:
Алексей Волынец
Мантуанский капитулярий 781 г.

Юлия Кухарчик
Древнеперсидские надписи Дария I и Ксеркса из Персеполя (текст, комментарии, перевод)

Михаил Сычёв
Перевод фрагмента 10 лирики Тиртея