5 курс

"Гісторыя прадпрымальніцтва ў Беларусі" Бурачонок А.В.

Лекцыйныя прэзентацы

1. Уводзіны ў дысцыпліну.
2. Арганізацыйна-прававыя асновы прадпрымальніцкай дзейнасці на тэрыторыі Беларусі ў канцы XVIII - пачатку XX ст.
3. Падатковая палітыка ўрада Расійскай імперыі ў адносінах да прыватных прадпрымальнікаў у канцы XVIII - пачатку XX ст.
4. Прававое рэгуляванне сферы сацыяльна-працоўных адносін у канцы XIX - пачатку XX ст. Станаўленне інстытута інтэлектуальнай уласнасці на тэрыторыі Беларусі ў XIX ст.
5. Развіццё прадпрымальніцтва ў Беларусі ў канцы XVIII - першай палове XIX ст.
6. Роля сацыяльна-эканамічных фактараў у фарміраванні дзелавога асяроддзя Беларусі ў другой палове XIX - пачатку XX ст.
7. Станаўленне прамысловага прадпрымальніцтва ў Беларусі ў другой палове XIX - пачатку XX ст.
8. Развіццё гандлёвых адносін Беларусі ў другой палове XIX - пачатку XX ст.
9. Прадпрымальніцтва ў крэдытна-банкаўсткай сістэме Беларусі ў другой палове XIX - пачатку XX ст.
10. Удзел прадпрымальнікаў у грамадскім жыцці Беларусі ў другой палове XIX - пачатку XX ст.
11. Дзейнасць замежных прадпрымальнікаў на тэрыторыі Беларусі ў канцы XVIII - пачатку XX ст.
12. Палітыка савецкага ўраду ў адносінах да прыватнага сектару народнай гаспадаркі ў 1920-я гг.
13. Гандлёва-прамысловая прадпрымальніцкая ініцыятыва і крэдытная сістэма БССР у часы правядзення НЭПа.
14. Развіццё прадпрымальніцтва ў Беларусі ў другой палове 1980-х - пачатку 2010-х гг.

GiP